Na oddelku za kataster skrbimo za ureditev nepremičninskih podatkov, ki so podlaga za ostalo projektno dokumentacijo.
Parcelacija je delitev, združitev ali preoblikovanje parcel. S tem postopkom lahko eno parcelo razdelimo na več manjših delov ali pa parcele v isti lasti združimo v eno parcelo.
Ureditev meje je postopek, s katerim se ugotovi dejanski potek meje v naravi ter mejo pravilno vriše v grafični del katastra nepremičnin. Ureditev meje je predpogoj za parcelacijo, izravnavo meje, označitev meje in komasacijo.
Izravnava meje je postopek, pri katerem lastnika sosednjih parcel soglasno spremenita potek urejene meje.
Lokacijska izboljšava je postopek, s katerim na določenem območju izboljšamo položajno točnost koordinat točk, ki določajo meje parcel in tlorisov stavb.
Nova izmera je postopek, ki ga izvajamo na območjih, kjer dejansko stanje bistveno odstopa od katastrskega in zato izvedba drugih postopkov ni smotrna. Postopek se lahko uvede na območju najmanj desetih parcel ali zaokroženem območju najmanj 3 ha. Izvede se ga s strinjanjem vsaj ⅔ lastnikov.
Označitev meje je postopek s katerim se že urejena meja v naravi označi s trajnimi mejnimi znamenji.
Komasacija ali zložba parcel je postopek, kjer se na določenem območju preuredi razdrobljene zemljiške parcele in njihova lastništva v večje in racionalnejše zemljiške posesti. Postopek se uvede na podlagi pogodbe vključenih lastnikov, za kar mora biti 100% soglasje, ali na podlagi odločbe občine z ⅔ strinjanjem lastnikov.
Podatke o stavbi in delih stavb je potrebno vpisati v kataster nepremičnin, ko so v taki gradbeni fazi, da je stavbo in dele stavb mogoče izmeriti. V kataster nepremičnin se vpišejo podatki o stavbi in delih stavb glede na njihovo dejansko stanje v naravi in ne na podlagi podatkov izdanega dovoljenja. Za pridobitev hišne številke je pogoj uporabno dovoljenje, za pridobitev le-tega pa vložena zahteva za vpis stavbe v kataster nepremičnin.
Določitev območja stavbne pravice in služnosti je postopek, s katerim natančno določimo lokacijo in obseg območja stavbne pravice in služnosti na parceli. Vpis stavbne pravice in služnosti v kataster nepremičnin je mogoč šele po vpisu le-teh v zemljiško knjigo.
Postopek spremembe lastništva ali vpisa stvarne pravice na nepremičnini poteka po zakonsko predpisanem postopku, ki vsebuje enega ali več korakov. Praviloma je sestavni del takega postopka tudi ena od pogodb. Čez ta postopek vas lahko vodimo mi.