Na oddelku za gradbeništvo skrbimo za pridobivanje uporabnih dovoljenj (UD), legalizacijo objektov (LEG), pridobivanje gradbenih dovoljenj za nezahtevne objekte (DNZO), s svetovanjem s področja gradnje objektov ter s kompletnim vodenjem investicijskega procesa (gradnje).
Za gradnjo nezahtevnih, manj zahtevnih in zahtevnih objektov mora naročnik med gradnjo zagotavljati strokovni nadzor s strani pooblaščenega strokovnjaka. Ta skladno z gradbeno zakonodajo poskrbi za nadzor nad gradnjo.
Glede na potrebe naročnika lahko prevzamemo vodenje nadzora tudi pri nas in obenem zagotavljamo ustrezni strokovni kader za ostale stroke (strojne instalacije, elektro instalacije…) z zunanjimi izvajalci.
Na podlagi PZI dokumentacije (za novogradnje) oziroma ogleda objekta (za manjše rekonstrukcije in vzdrževalna dela) se lahko pripravi popis gradbeno obrtniških del, ki je osnova za razpisno dokumentacijo za izbiro izvajalcev.
Objekti, ki so bili zgrajeni brez gradbenega dovoljenja oziroma neskladno z gradbenim dovoljenjem v obdobju med 1. 1. 2005 in 1. 11. 2017, se lahko po 145. členu Gradbenega zakona legalizirajo. Postopek je podoben kot za pridobivanje gradbenega dovoljenja, s tem da se lahko pri legalizaciji objekta uporabljajo katerikoli akti, ki so veljali v obdobju med datumom končanja objekta in datumom postopka legalizacije.
Potreben je izris obstoječega stanja, priprava dokumentacije in pridobitev vseh mnenj. Poravnati je potrebno obveznosti iz naslova komunalnega prispevka in nadomestila za uzurpacijo in degradacijo. V kolikor določeni posegi na objektu niso skladni s prostorskimi akti oziroma zahtevami dajalcev mnenja, so na takem objektu potrebni tudi gradbeni posegi za zagotovitev skladnosti gradnje.
Uporabno dovoljenje je odločba, s katero se dovoljuje uporaba objekta. Z uporabnim dovoljenjem se, tako v primeru legalizacije kot novogradnje, uredi pravno formalno stanje objekta. Pridobitev uporabnega dovoljenja predstavlja zadnji korak pri snovanju ene nepremičnine.